środa, 10 lipca 2013

Olej ze słodkich migdałów


Jak Wam mija tydzień? Pomimo pięknej pogody za oknem, tęsknie za urlopem w rejonie Morza Śródziemnego. Słońce, plaża, palmy, drinki z parasolką, ciepła woda w basenie.. ach..

No cóż, trzeba wrócić na ziemię:)

Kolejnym, ale nie ostatnim z serii, jest olejek otrzymywany z nasion owoców drzewa migdałowego, które pochodzi właśnie z południowo-wschodniego rejonu Morza Śródziemnego. 





 Wyróżniamy dwie główne odmiany migdałowca:

  1. dziką - migdały gorzkie
  2. uprawną - migdały słodkie
Olej tłoczy się z nasion obu odmian, zarówno słodkiej jak i gorzkiej, jednak w kosmetyce wykorzystuje się głównie słodkie migdały. Olej z odmiany gorzkiej jest trujący, gdyż zawiera substancje przekształcające się w kwas pruski. 

Olej ze słodkich migdałów tłoczony na zimno, charakteryzuje się bursztynowym kolorem oraz bardzo delikatnym, mało wyczuwalnym zapachem. W temperaturze pokojowej ma konsystencję ciekłą.



 Skład

Olejek posiada bogaty skład kwasów tłuszczowych oraz witamin. Zawiera:
  1. kwas oleinowy (60-70%)
  2. kwas linolowy (20-30%)
  3. kwas palmitynowy
  4. kwas stearynowy
  5. witaminy: A, B1, B2, B6, D i E
  6. składniki mineralne
 


Właściwości 

Olej ze słodkich migdałów nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Doskonale wygładza oraz nawilża, szczególnie gdy jest stosowany systematycznie. Odmładza skórę nadając jej ładny i młody wygląd, więc jest przede wszystkim polecany do skóry suchej i starzejącej się. Posiada właściwości oczyszczające, w tym skóry twarzy. Jest lekki, neutralny, nie powoduje alergii, a także łatwo i szybko wchłania się. Dobrze i równomiernie rozprowadzony nie pozostawia uczucia tłustości na skórze.

 




Zastosowanie

Olejek ze słodkich migdałów może być stosowany w postaci czystej do pielęgnacji całego ciała, w szczególności do wcierania w skórę twarzy, co powoduje zmniejszenie worków pod oczami oraz kurzych łapek. Ze względu na wysoką łagodność, delikatność oraz właściwości uspokajające, olejek jest szczególnie polecany do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i noworodków.

Olej doskonale nadaje się do oczyszczania skóry twarzy, szczególnie cery przesuszonej i podrażnionej. Aby wykonać zabieg oczyszczający nie należy myć twarzy przed zabiegiem. Kilka kropel olejku rozetrzeć na dłoniach i smarować twarz kolistymi ruchami. Po kilku minutach pokryć twarz parą wodną, a następnie przyłożyć na chwilę wilgotną ściereczkę. Na koniec delikatnie przetrzeć twarz ściereczką. Po zabiegu skóra jest nawilżona i wygładzona.




 Olej migdałowy jest stosowany w leczeniu egzemy, łuszczycy oraz do skóry suchej, swędzącej i podrażnionej. Polecany jest również w celu zapobiegania rozstępom u kobiet w ciąży. Należy smarować nim brzuch, a także inne podatne miejsca, takie jak: piersi, pośladki, biodra czy uda. 

Olejek to także optymalny środek pielęgnacyjny dla przesuszonych, matowych włosów. W tym należy wykonać półgodzinny kompres, po czym umyć włosy szamponem. Po kilku zabiegach włosy odzyskają blask, staną się nawilżone i bardziej miękkie.

Olej znajduje zastosowanie jako składnik różnych kosmetyków, takich jak balsamy czy kremy. Wykorzystywany jest również w produkcji mydła, gdyż łatwo się zmydla tworząc miłą, lekką pianę. Jest wykorzystywany do masażu oraz stosowany w aromaterapii jako nośnik olejków eterycznych.





    




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz