sobota, 29 czerwca 2013

Olej z pestek moreli


Olej z pestek moreli (morelowy) otrzymywany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion. Ma charakterystyczny delikatny zapach oraz lekko żółtą barwę. W temperaturze pokojowej ma płynny stan skupienia. Olej można stosować zarówno w celach kosmetycznych, jak i spożywczych.










Spożywcze zastosowanie olejku

Olej z pestek moreli zawiera wysoką zawartość (około 57%) nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz charakteryzuje się wysoką temperaturą dymienia (193 st.C), co powoduje, że znakomicie nadaje się do smażenia, gotowania i przyrządzania sosów na gorąco. Sprawdza się również na zimno, jako składnik wielu sosów do sałatek. Jego łagodny smak, do złudzenia przypominający migdały, sprawia, że znajduje zastosowanie przy sporządzaniu różnorodnych potraw. 
Pestki moreli są jadalne i często używane zastępczo zamiast migdałów. 

Ponadto pestki moreli (a dokładniej jądra pestek) zawierają witaminę B17 (amigdalina), która leczy nowotwór w 100% przypadków, nawet jego najbardziej złośliwe odmiany - tak twierdzi dr Ernesto Corntrerasa, który ponoć w swojej klinice wyleczył z raka wiele tysięcy pacjentów. Jest to przełomowe odkrycie czy wielkie oszustwo? Jak sądzicie? Pełen artykuł na ten temat znajdziecie tutaj.












Kosmetyczne właściwości olejku

Olej z pestek moreli zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy i linolowy, witaminy A, B i E. Jest łatwo wchłaniany przez skórę. Ma właściwości nawilżające i wygładzające naskórek, więc polecany jest do wszystkich rodzajów skóry. Stosowanie na skórze dojrzałej ogranicza powstawanie zmarszczek. Może być stosowany do skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej oraz z zapaleniami. Olej zawiera witaminę B, która głęboko wnika w skórę, intensywnie ją odżywiając. Łagodzi oraz nawilża skórę, nadając jej różany kolor. Leczy objawy przedwczesnego starzenia się skóry oraz jej pęknięcia. 
Polecany jest do skóry przesuszonej, szarej, zmęczonej, ze skłonnościami do powstawania zmarszczek.



Kosmetyczne zastosowanie olejku

Olejek można stosować bezpośrednio na skórę, na twarz oraz całe ciało, najlepiej po kąpieli. Jest doskonały do masażu, zarówno dorosłych, jak i delikatnej skóry dzieci. Zalecany jest do masażu klatki piersiowej u kobiet, w celu ujędrnienia i napięcia skóry piersi. Olej jest składnikiem wielu kremów, balsamów, pomadek do ust, mydeł i odżywek do włosów. 

Można również samodzielnie wykonać naturalny peeling olejowo-solny. 
Składniki: 1 szklanka oleju z pestek moreli oraz 2 szklanki grubej soli morskiej.
Przygotowanie: oba składniki wymieszać w naczyniu, aby utworzyła się gęsta pasta. Stojąc w wannie lub pod prysznicem, masować ciało pastą, kolistymi ruchami, używając rękawicy do masażu. Należy masować z odpowiednim naciskiem, tak aby oddziaływać tylko na skórę, a nie na tkanki pod nią. Następnie spłukać delikatnie wodą.






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz