W okresie jesienno-zimowym, część z nas cierpi na choroby wywołane zakażeniem układu moczowego. Najlepszym sposobem uniknięcia tych nieprzyjemnych i kłopotliwych dolegliwości jest przyjmowanie żurawiny w każdej postaci.
Najwygodniejszą i najprostszą metodą jest dla mnie picie herbaty, ponieważ wypijam hektolitry tego płynu w ciągu dnia. Wybrałam więc herbatkę owocową Żurawina firmy Malwa.
Skład
Wiadomo, że żurawina składa się z 88% wody.
Zawiera również dużo błonnika, witamy B1, B2, B6, C, E, karoten, flawonoidy oraz minerały, takie jak: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, jod, żelazo.
Kwas benzoesowy sprawia, że jest owocem długo zachowującym świeżość. Kwasy cytrynowy i jabłkowy nadają jej kwaśny, cierpki smak.
Właściwości
Wyciąg z żurawiny niszczy aż 80% szczepów bakterii odpornych na antybiotyki.
Zmniejsza ona również ilość bakterii wywołujących infekcje dróg moczowych. Chorobotwórcze bakterie nie są w stanie przykleić się do ścianek układu moczowego, a ich wydalenie na zewnątrz jest dla organizmu znacznie łatwiejsze. Żurawina wspomaga zarówno leczenie, jak i profilaktykę nawracających infekcji.
Owoce żurawiny zapobiegają również próchnicy i chorobom dziąseł. Natomiast sok zmniejsza ryzyko zawalu poprzez podnoszenie poziomu dobrego cholesterolu, co zapobiega zatykaniu się naczyń krwionośnych. Chroni również przed wrzodami żołądka oraz usuwa z organizmu wolne rodniki.
Zastosowanie
Gorąco polecam spożywanie żurawiny w każdej dostępnej postaci.
W sklepach znajdziemy owoce, soki, herbatki czy suplementy diety. Świeże lub suszone owoce żurawiny są doskonałym dodatkiem do deserów, takich jak: musli, sałatki, galaretki, jak i do dań mięsnych. Herbatką żurawinową możemy także zastąpić owocowe lub czarne herbaty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz